Wybór silnika do Peugeota 508 potrafi zmienić charakter tego auta bardziej niż poziom wyposażenia. Inaczej sprawdzi się oszczędny diesel na długie trasy, inaczej benzynowe 1.6, a jeszcze inaczej hybryda plug-in, która ma sens głównie przy regularnym ładowaniu. Poniżej zebrałem najważniejsze jednostki obu generacji, ich mocne i słabsze strony oraz praktyczne wskazówki przy zakupie używanego egzemplarza.
Najważniejsze informacje o silnikach Peugeota 508 w skrócie
- Druga generacja oferuje benzynowe 1.2 i 1.6 PureTech, diesle 1.5 i 2.0 BlueHDi oraz hybrydy plug-in.
- Najbardziej uniwersalnym wyborem do tras jest zwykle 2.0 BlueHDi, o ile samochód ma udokumentowany serwis.
- W hybrydzie plug-in realne korzyści pojawiają się wtedy, gdy można ładować auto w domu lub w pracy.
- Silnik 1.5 BlueHDi z lat 2017-2023 wymaga sprawdzenia łańcucha napędzającego wałki rozrządu.
- W pierwszej generacji za najbezpieczniejszą opcję często uznaje się 2.0 HDi, choć wiek auta zwiększa ryzyko kosztownych napraw osprzętu.

Najpierw ustal, o której generacji Peugeota 508 mówimy
Peugeot 508 pierwszej generacji był produkowany od 2010 do 2018 roku, natomiast druga odsłona pojawiła się w 2018 roku. To ważne rozróżnienie, bo pod tą samą nazwą kryją się zupełnie różne konstrukcje, skrzynie biegów i problemy eksploatacyjne.
Starszy model jest dziś przede wszystkim samochodem używanym, często kupowanym jako przestronny i komfortowy sedan lub kombi. Nowszy 508 ma bardziej sportową sylwetkę, nowoczesne wnętrze i wyraźnie bardziej luksusowy charakter, ale jego naprawy bywają droższe. Sam rocznik nie wystarczy do oceny auta, ponieważ ogromne znaczenie ma historia serwisowa konkretnego egzemplarza.
| Generacja | Lata produkcji | Najważniejsze rodzaje napędu | Dla kogo |
|---|---|---|---|
| 508 I | 2010-2018 | Benzyna, diesel, Hybrid4 | Dla osób szukających tańszego auta używanego |
| 508 II | Od 2018 roku | Benzyna, diesel, hybryda plug-in, Hybrid4 PSE | Dla kierowców oczekujących komfortu i nowoczesnej technologii |
W ogłoszeniach można spotkać różne kombinacje silników, skrzyń i wyposażenia zależnie od rynku oraz roku produkcji. Dlatego przed zakupem sprawdzam numer VIN i fabryczną specyfikację, zamiast opierać się wyłącznie na opisie sprzedającego.
Silniki Peugeota 508 drugiej generacji
Benzynowe 1.6 PureTech
Na początku sprzedaży 508 II otrzymał czterocylindrowe silniki 1.6 PureTech o mocy 180 KM lub 225 KM. Obie wersje współpracują z ośmiobiegowym automatem EAT8. Słabsza odmiana zapewnia już bardzo dobrą dynamikę, a mocniejsza pasuje do wersji GT i pozwala sprawnie rozpędzać duże auto na autostradzie.
1.6 PureTech jest ciekawą propozycją dla kierowcy, który jeździ głównie po mieście i drogach krajowych, ale nie chce diesla. Trzeba jednak zaakceptować wyższe spalanie. W normalnej eksploatacji należy liczyć się mniej więcej z 7-10 l benzyny na 100 km, a przy dynamicznej jeździe wynik może być wyższy.
Przed zakupem sprawdziłbym zużycie oleju, pracę turbosprężarki, stan układu chłodzenia oraz historię wymian oleju. Regularny serwis co około 10-15 tys. km jest rozsądniejszy niż maksymalne wykorzystywanie najdłuższych fabrycznych interwałów.
1.2 PureTech o mocy 130 KM
W późniejszych latach pojawił się trzycylindrowy 1.2 PureTech o mocy około 130 KM. Jest oszczędny i wystarczający do spokojnej jazdy, ale w ciężkim 508 nie daje takiego zapasu mocy jak 1.6. Przy komplecie pasażerów i bagażu różnica będzie wyraźna, szczególnie podczas wyprzedzania.
Największą uwagę poświęciłbym historii rozrządu oraz jakości oleju. W zależności od wersji zastosowano pasek pracujący w kąpieli olejowej, dlatego jego stan powinien być oceniony nie tylko na podstawie przebiegu. Brak dokumentacji serwisowej jest tu poważnym argumentem do negocjacji albo rezygnacji z zakupu.
Diesel 1.5 i 2.0 BlueHDi
1.5 BlueHDi o mocy 130 KM kusi niskim spalaniem, często możliwym do utrzymania w granicach 5-6 l oleju napędowego na 100 km. Do spokojnej jazdy wystarcza, jednak 508 jest dużym samochodem i przy częstych trasach autostradowych lub jeździe z pełnym obciążeniem mocniejszy diesel wypada po prostu swobodniej.
W tym silniku trzeba koniecznie sprawdzić temat łańcucha łączącego wałki rozrządu. Peugeot informuje, że niektóre samochody wyprodukowane w latach 2017-2023 mogą być narażone na jego przedwczesne zużycie. Objawem bywają nietypowe odgłosy lub wibracje, a w skrajnym przypadku uszkodzenie silnika. Przed zakupem poprosiłbym serwis o weryfikację po VIN i potwierdzenie wykonanych działań.
2.0 BlueHDi występował w odmianach około 160 i 180 KM. To moim zdaniem najlepszy diesel do 508 II dla kierowcy pokonującego dużo kilometrów. Ma wyższy koszt obsługi układu SCR, filtra DPF i osprzętu diesla, lecz lepiej pasuje do masy samochodu i zapewnia przyjemniejszą jazdę w trasie.
Hybrydy plug-in i wersja PSE
Hybrydy plug-in łączą silnik benzynowy 1.6 z jednostką elektryczną i automatyczną skrzynią e-EAT8. W zależności od odmiany moc systemowa wynosi około 180, 225 albo 360 KM. Najmocniejsza wersja 508 PSE ma dodatkowo napęd na cztery koła i sportowe zestrojenie podwozia.
Akumulator trakcyjny ma pojemność około 12 kWh, a zasięg elektryczny według procedury WLTP zależy od wersji i wyposażenia. W praktyce rozsądnie zakładać około 40-60 km jazdy bez uruchamiania silnika spalinowego, choć temperatura, prędkość i ogrzewanie potrafią mocno zmienić ten wynik.
Hybryda jest świetna do codziennych dojazdów, jeśli można ją ładować regularnie. Bez dostępu do gniazdka wozi się ciężki akumulator, a spalanie na długiej trasie nie musi być lepsze niż w oszczędnym dieslu. W przypadku PSE dochodzą wysokie koszty opon, hamulców i specjalistycznego serwisu, więc traktowałbym tę wersję jako wybór emocjonalny, a nie tani sposób na jazdę.
Co oferuje pierwsza generacja i które silniki mają sens
Peugeot 508 I miał znacznie szerszą ofertę jednostek niż wiele późniejszych roczników. W benzynie spotyka się przede wszystkim 1.6 VTi oraz 1.6 THP, natomiast gama diesli obejmuje między innymi 1.6 HDi, 2.0 HDi, 2.0 BlueHDi i mocny 2.2 HDi.
Benzynowe 1.6 VTi i 1.6 THP
1.6 VTi o mocy około 120 KM jest prostszy od turbodoładowanego THP, ale w dużym 508 okazuje się raczej spokojny niż dynamiczny. Do miasta może wystarczyć, jednak podczas jazdy z kompletem pasażerów trzeba liczyć się z częstym korzystaniem z wysokich obrotów i spalaniem często przekraczającym 8 l/100 km.
1.6 THP oferuje lepszą dynamikę, lecz wymaga dokładniejszej kontroli. Przed zakupem sprawdziłbym rozrząd, zużycie oleju, turbosprężarkę, nagar w dolocie i układ chłodzenia. Tani zakup z niejasną historią może szybko przestać być okazją.
Diesle 1.6 HDi, 2.0 HDi i 2.2 HDi
1.6 HDi jest oszczędny, ale do ciężkiego 508 bywa po prostu za słaby, szczególnie w odmianach o mocy około 112-120 KM. Ma sens głównie dla kierowcy jeżdżącego spokojnie i szukającego niskich kosztów paliwa, a nie mocnych osiągów.
2.0 HDi o mocach około 140, 163, 150 lub 180 KM jest bardziej naturalnym wyborem. Dobrze znosi długie trasy, oferuje wysoki moment obrotowy i zwykle zużywa około 5,5-7 l/100 km. Przy zakupie trzeba jednak ocenić filtr DPF, zawór EGR, dwumasowe koło zamachowe, turbosprężarkę i wtryskiwacze.
2.2 HDi o mocy około 204 KM daje bardzo dobre osiągi, ale jego osprzęt jest droższy, a liczba potencjalnych wydatków większa. Dla mnie to propozycja dla osoby, która świadomie chce mocnego diesla i ma budżet na utrzymanie. Nie wybierałbym go tylko dlatego, że moc wygląda atrakcyjnie w ogłoszeniu.
W pierwszej generacji występowała również hybryda Hybrid4, łącząca diesla z napędem elektrycznym tylnej osi. Jest interesująca technicznie, lecz bardziej skomplikowana od zwykłych wersji. Przy zakupie trzeba sprawdzić nie tylko silnik spalinowy, ale także akumulator, elektronikę sterującą i działanie napędu tylnej osi.
Jak dobrać jednostkę do własnego stylu jazdy
| Sposób użytkowania | Najrozsądniejszy wybór | Czego unikać |
|---|---|---|
| Miasto i krótkie odcinki | 1.6 PureTech lub sprawdzona hybryda plug-in | Diesel używany wyłącznie na krótkich trasach |
| Drogi krajowe i 15-25 tys. km rocznie | 1.6 PureTech 180 albo 2.0 BlueHDi | 1.2 PureTech bez pełnej historii obsługi |
| Autostrady i ponad 25 tys. km rocznie | 2.0 BlueHDi 160/180 | Hybryda plug-in bez możliwości ładowania |
| Codzienne dojazdy do 50 km | Hybrid 180 lub Hybrid 225 | Hybryda kupiona wyłącznie dla niskiego spalania na trasie |
| Sportowe emocje | 508 PSE Hybrid4 360 KM | Zakup bez rezerwy na droższy serwis |
Najczęstszy błąd polega na wyborze silnika wyłącznie według mocy. W przypadku 508 ważniejsze są przebieg, sposób użytkowania i kompletność dokumentacji. Zadbany diesel z większym przebiegiem może być lepszym zakupem niż benzyna z niskim wskazaniem licznika, ale nieznaną przeszłością.
Przy jazdach miejskich nie kierowałbym się samym katalogowym spalaniem diesla. DPF potrzebuje odpowiednich warunków do regeneracji, a częste krótkie odcinki zwiększają ryzyko problemów z filtrem, EGR-em i układem AdBlue. W takim scenariuszu benzyna lub ładowana hybryda jest zwykle bardziej logiczna.
Co sprawdzić przed zakupem używanego 508
Dokumenty i historia serwisowa
Poprosiłbym o faktury, wydruki z serwisu i potwierdzenie kampanii wykonanych po numerze VIN. Sama książka serwisowa bez rachunków nie daje pełnego obrazu, szczególnie gdy samochód był użytkowany flotowo.
- sprawdź daty i przebiegi wymian oleju,
- zweryfikuj rozrząd oraz pompę wody,
- przy 1.5 BlueHDi potwierdź kontrolę lub wymianę łańcucha wałków,
- przy dieslu odczytaj stan DPF, EGR i układu AdBlue,
- przy hybrydzie sprawdź kondycję akumulatora i historię ładowania.
Próba drogowa i diagnostyka
Silnik powinien uruchomić się bez długiego kręcenia, nierównej pracy i metalicznych odgłosów. Podczas jazdy testowej sprawdziłbym płynne działanie automatu EAT8, reakcję na gaz, temperaturę pracy oraz to, czy nie pojawiają się komunikaty o układzie napędowym.
Diagnostyka komputerowa jest szczególnie ważna w hybrydzie i dieslu. Błędy zapisane w sterowniku nie zawsze świecą się na desce rozdzielczej, a parametry DPF, korekty wtryskiwaczy czy stan baterii trakcyjnej mogą ujawnić problemy niewidoczne podczas krótkiej jazdy.
Przeczytaj również: Bugatti La Voiture Noire - Dlaczego to ikona motoryzacji?
Budżet na serwis po zakupie
Po zakupie używanego 508 zostawiłbym rezerwę przynajmniej 3000-6000 zł na pakiet startowy, zależnie od silnika. W tej kwocie mogą zmieścić się olej, filtry, płyny, diagnostyka i część elementów eksploatacyjnych, ale nie poważna awaria automatu, układu hybrydowego czy silnika.
Wymiana rozrządu w starszym 508 z paskiem często zamyka się mniej więcej w przedziale 1200-1800 zł w niezależnym warsztacie, natomiast naprawa łańcucha w 1.5 BlueHDi może kosztować kilka tysięcy złotych, jeśli nie obejmuje jej kampania lub specjalna ochrona producenta. Konkretna wycena zależy od wersji, części i zakresu uszkodzeń.
Który silnik wybrać do Peugeota 508
Jeżeli kupuję 508 II do miasta, wybrałbym 1.6 PureTech albo hybrydę plug-in, ale tylko przy realnej możliwości ładowania. Do regularnych tras najbardziej przekonuje mnie 2.0 BlueHDi 160 lub 180 KM, ponieważ dobrze pasuje do charakteru dużego auta i nie wymaga ciągłego męczenia silnika.
1.5 BlueHDi nie skreślam automatycznie, lecz zakup wymaga potwierdzenia statusu łańcucha i bardzo dobrej historii obsługi. W pierwszej generacji najbezpieczniej patrzyłbym na zadbanego 2.0 HDi, a benzynowe 1.6 rozważałbym wyłącznie po dokładnej kontroli rozrządu, oleju i turbiny.
Najlepszy Peugeot 508 nie musi mieć najmocniejszego silnika. Powinien mieć jednostkę dopasowaną do tras, które faktycznie pokonujesz, oraz dokumentację pokazującą, że poprzedni właściciel nie oszczędzał na oleju i przeglądach.