Kia Stinger potrafi zaskoczyć, bo pod jedną nazwą kryją się różne silniki i wyraźnie odmienne charaktery. Najmocniejsza odmiana V6 rozwija 370 KM, ale także benzynowe 2.0 T-GDI oraz diesel 2.2 CRDi mają parametry, które nadal dobrze pasują do szybkiego grand tourera. Poniżej porządkuję najważniejsze dane, osiągi i różnice między wersjami, aby łatwo ocenić, która moc ma największy sens.
Najważniejsze dane o mocy Kia Stinger
- 370 KM rozwija topowy silnik 3.3 T-GDI V6 twin-turbo.
- Benzynowe 2.0 T-GDI ma 255 KM i 353 Nm.
- Diesel 2.2 CRDi oferuje 200 KM oraz 440 Nm.
- Najmocniejsza wersja przyspiesza od 0 do 100 km/h w około 4,9 sekundy.
- Wszystkie europejskie odmiany korzystają z 8-biegowego automatu.

Jaką moc ma Kia Stinger w poszczególnych wersjach
W europejskiej gamie modelu znalazły się trzy główne jednostki. Największe emocje budzi oczywiście 3.3 T-GDI V6 twin-turbo o mocy 370 KM, ale podstawowe wersje nie były wyłącznie dodatkiem do katalogu. Każda z nich miała własny sens i była kierowana do innego typu kierowcy.
| Silnik | Moc maksymalna | Moment obrotowy | 0-100 km/h |
|---|---|---|---|
| 2.2 CRDi | 200 KM przy 3800 obr./min | 440 Nm | około 7,6 s |
| 2.0 T-GDI | 255 KM przy 6200 obr./min | 353 Nm | około 6,0 s |
| 3.3 T-GDI V6 | 370 KM przy 6000 obr./min | 510 Nm | około 4,9 s |
Podawane wartości mogą nieznacznie różnić się zależnie od rynku, rocznika i norm homologacyjnych. W materiałach Kia można spotkać także dane 365 lub 366 KM, szczególnie przy wcześniejszych specyfikacjach i innych jednostkach miary. W polskich materiałach dotyczących wersji GT najczęściej pojawia się jednak wartość 370 KM.
3.3 T-GDI daje Stingerowi prawdziwie sportowe osiągi
Silnik V6 jest najpełniejszą odpowiedzią na pytanie o możliwości tego modelu. Dwie turbosprężarki pomagają uzyskać 510 Nm dostępnych od około 1300 do 4500 obr./min, więc samochód bardzo zdecydowanie przyspiesza nie tylko spod świateł, lecz także podczas wyprzedzania na trasie.
W polskiej wersji po liftingu Kia Stinger GT była oferowana z napędem na cztery koła, 8-biegową przekładnią automatyczną i mocą 370 KM. Rezultat w postaci około 4,9 sekundy do 100 km/h stawia ją obok znacznie droższych samochodów klasy premium.
Moim zdaniem największą zaletą V6 nie jest sama liczba koni mechanicznych. Ważniejsze jest to, że moc jest podawana płynnie, bez wrażenia ciągłej walki z trakcją. Stinger pozostaje szybki, ale nie wymaga od kierowcy codziennego traktowania drogi jak toru wyścigowego.
Co oznacza twin-turbo w codziennej jeździe
Określenie twin-turbo oznacza zastosowanie dwóch turbosprężarek, które wtłaczają więcej powietrza do silnika i pozwalają uzyskać wysoką moc z relatywnie niewielkiej pojemności. W praktyce kierowca otrzymuje mocne przyspieszenie w szerokim zakresie obrotów, a nie tylko efektowny zryw przy wysokich obrotach.
Trzeba jednak zaakceptować wyższe koszty eksploatacji. V6 zużywa więcej paliwa, ma droższy układ zapłonowy i wymaga większej dbałości o olej, chłodzenie oraz jakość serwisu. Przy zakupie używanego egzemplarza nie traktowałbym deklarowanej mocy jako najważniejszego kryterium bez sprawdzenia historii obsługi.
Czy 255 KM w wersji 2.0 wystarcza
Wersja 2.0 T-GDI rozwija 255 KM i 353 Nm, co nadal daje bardzo dobre osiągi. Przyspieszenie do 100 km/h w około 6 sekund oznacza, że Stinger 2.0 nie jest powolnym samochodem turystycznym, tylko szybkim autem do codziennej jazdy i dłuższych podróży.
Ta odmiana ma czterocylindrowy silnik benzynowy z turbodoładowaniem i zwykle napęd na tylne koła. Jest lżejsza od V6, dlatego może sprawiać wrażenie bardziej zwinnej przy zmianie kierunku. Różnica w elastyczności staje się wyraźna dopiero wtedy, gdy kierowca często korzysta z pełnego gazu.
Właśnie dlatego 2.0 T-GDI uważam za rozsądny kompromis na rynku wtórnym. Dostajemy osiągi wyraźnie powyżej przeciętnej, niższą masę przedniej części samochodu i potencjalnie mniejsze wydatki niż w przypadku GT. Jeśli samochód ma służyć głównie do jazdy po mieście i trasach szybkiego ruchu, dodatkowe 115 KM nie zawsze będzie warte dopłaty.
Przeczytaj również: Mini Cooper R50 - Czy warto kupić w 2026? Poradnik kupującego
Gdzie 2.0 ustępuje wersji V6
Największa różnica pojawia się przy wyższych prędkościach. V6 znacznie szybciej buduje zapas mocy, a jego 510 Nm daje większą swobodę przy wyprzedzaniu z obciążonym samochodem. Wersja czterocylindrowa wymaga częstszego korzystania z obrotów i skrzyni biegów.
Nie oznacza to jednak, że 2.0 jest pozbawione charakteru. Dobrze utrzymany egzemplarz zapewnia wystarczająco dużo dynamiki, a jego spokojniejszy sposób oddawania mocy może być nawet przyjemniejszy podczas codziennych dojazdów.
Diesel 2.2 CRDi stawia na moment, nie na efektowną moc
Diesel rozwija 200 KM i 440 Nm, czyli ma mniej koni mechanicznych niż benzynowe odmiany, ale więcej momentu niż silnik 2.0 T-GDI. Maksymalna wartość pojawia się w zakresie około 1750-2750 obr./min, co dobrze pasuje do jazdy autostradowej i spokojnego pokonywania dużych przebiegów.
Przyspieszenie do 100 km/h w około 7,6 sekundy nie robi dziś takiego wrażenia jak wynik V6, lecz w normalnym ruchu diesel pozostaje sprawny. Jego przewagą jest elastyczność przy niskich obrotach oraz potencjalnie niższe zużycie paliwa.
Przy zakupie używanego diesla trzeba jednak sprawdzić filtr DPF, układ EGR, turbosprężarkę i historię wymian oleju. Jeśli Stinger ma jeździć głównie na krótkich odcinkach, oszczędność paliwa może szybko zniknąć pod wpływem kosztownych napraw. Do miasta wybrałbym benzynę, a diesel ma sens przede wszystkim przy regularnych trasach.
Od czego zależy, czy deklarowana moc jest odczuwalna
Sama moc maksymalna nie opisuje całego zachowania samochodu. Na przyspieszenie wpływają także masa auta, przełożenia skrzyni, rodzaj napędu, stan opon i temperatura nawierzchni. Dlatego Stinger 370 KM z dobrymi oponami może być wyraźnie szybszy od zmodyfikowanego egzemplarza o podobnej mocy, ale ze zużytym ogumieniem i nieprawidłową geometrią.
Znaczenie ma również różnica między mocą podawaną przez producenta a wynikiem z hamowni. Hamownia mierzy moc na kołach albo wylicza moc silnika na podstawie strat napędu, a rezultat zależy od rodzaju urządzenia i warunków pomiaru. Traktowałbym więc pojedynczy wykres jako wskazówkę, nie absolutny dowód.
- Opony decydują o tym, czy moc zostanie skutecznie przeniesiona na asfalt.
- Temperatura oleju i płynu chłodniczego wpływa na bezpieczeństwo pracy silnika.
- Serwis skrzyni automatycznej ma znaczenie dla płynności zmiany biegów i osiągów.
- Chip tuning może zwiększyć moc, ale podnosi obciążenie turbosprężarek, skrzyni i układu chłodzenia.
W praktyce nie polecałbym kupowania Stingerowi dodatkowych koni przed doprowadzeniem auta do pełnej sprawności. Świeży olej, sprawne hamulce, właściwe ciśnienie w oponach i diagnostyka doładowania często poprawiają odczucia bardziej niż agresywny program silnika.
Którą wersję mocy wybrać na rynku wtórnym
Wybór zależy przede wszystkim od sposobu użytkowania, a nie od samego prestiżu oznaczenia GT. Najmocniejsza odmiana daje najlepsze emocje, ale jej zakup powinien obejmować budżet na paliwo, opony, hamulce i dokładniejszy serwis.
| Wersja | Najlepsza dla | Największa zaleta | Główne ograniczenie |
|---|---|---|---|
| 2.2 CRDi | Kierowców pokonujących długie trasy | 440 Nm i rozsądna elastyczność | Ryzyko kosztów typowych dla nowoczesnego diesla |
| 2.0 T-GDI | Osób szukających kompromisu | 255 KM przy niższych kosztach niż V6 | Mniejszy zapas mocy przy wysokich prędkościach |
| 3.3 T-GDI V6 | Miłośników osiągów i grand tourera | 370 KM, 510 Nm i świetna elastyczność | Wyższe spalanie oraz koszty utrzymania |
Przed zakupem sprawdziłbym zgodność numeru VIN z wersją silnikową, historię wypadkową, pracę automatu na zimno i ciepło oraz stan układu chłodzenia. W samochodzie o takiej mocy regularny serwis jest ważniejszy niż niski przebieg, bo zaniedbania mogą być kosztowne nawet wtedy, gdy auto wygląda idealnie.
Najważniejszy wniosek dla przyszłego właściciela
Kia Stinger występowała z mocą od 200 do 370 KM, dlatego sama nazwa modelu nie mówi jeszcze, czego spodziewać się za kierownicą. Do szybkiej, ale rozsądnej eksploatacji wystarczy 2.0 T-GDI, diesel sprawdzi się na trasach, a V6 pozostaje najbardziej kompletną i emocjonującą wersją.
Jeżeli kupowałbym ten model dla przyjemności z jazdy, wybrałbym zadbane GT 3.3 T-GDI. Jeśli liczyłaby się codzienna użyteczność i niższe koszty, rozsądniej spojrzeć na 2.0 T-GDI, pamiętając, że stan konkretnego egzemplarza ma większe znaczenie niż sama liczba KM.